JPK – Internet, Telewizja, Komórka

Fałszywe komunikaty – WAŻNE kwestie bezpieczeństwa w necie

Ostatnio pojawiły się falszywe komunikaty z treści których wynika, że są generowane przez firmę JPK. Według tych fałszywych komunikatów niby nasza firma wykryła jakieś wirusy lub ściąganie nielegalnych treści czy też treści pornograficznych.

W treści tego komunikatu często jest żądanie podanie numeru telefonu lub innych tzw. wrażliwych danych (np.: PESEL, dane osobowe itp.) oraz żądanie/sugestia pobrania konkretnego progamu w celu rozwiązania problemu o jakim jest mowa w komunikacie. Często też, te fałszywe komunikaty mają wbudowany licznik sugerujący kończący się czas czas na wykonanie danej czynność, tj. pobrania oprogramowania, podania swoich danych itp.

Bardzo ważne:

Firma JPK nigy nie wskazuje “jedynego słusznego” programu antywirusowego, programu naprawczego ani innego specjalistycznego programu.

Firma JPK nigdy nie żąda rejestracji na jakiś innych stronach, serwisach internetowych, sms-owych itp.

Firma JPK nie prosi o podawanie danych wrażliwych (np.: PESEL, numer telefonu, adres itp.) poprzez strony w Internecie aż już tym bardziej pod presją kończącego się czasu.


Przykład takiego komunikatu:

fałszywe komunikaty

W zasadzie wszystko wydaje się być legalne. Komunikat informuje o “możliwości żagrożenia”. Na dole strony jest czarno na szarym (w tym przypadku) napisane czym “grozi” zapisanie się do takiej usługi. Wiadomo jednak, że takie działania skierowane są na mniej świadomych użytkowników. Takich którzy w obawie o swoje dane w komputerach lub telefonach, mogą nabrać się na ostrzeżenia na takiej stronę. Zwłaszcza, że komunikat na stronie ma wystraszyć użytkownika informacją, że wykryto potencjalne zagrożenie, że ochrony są wyłączone (choć w rzeczywistości mogą być włączone i działać poprawnie), itp.,  Często tego typu strony podpierają się autoryterem znanych firm i instytucji (np.: Policji).

Zachęcamy do nie podawania swojego (ani znajomych 😉 ) numeru telefonu. Uważne czytanie stron internetowych, a w szczególności regulaminów i omijanie szerokim łukiem takich i podobnych witryn, zwłaszcza tych gdzie jest mowa o opłatach.


Bardzo prosimy o zachowanie dużej ostrożności oraz wstrzymaniem się z podaniem swoich danych zwłaszcza nr telefonu, danych osobowych, numeru PESEL, itp. przed weryfikacją tego komunikatu z nami lub z UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) lub z UOKiK-iem (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) lub z Policją.

Zapewne część z nich to będą fałszywe komunikaty o których tutaj piszemy. Podanie danych w Internecie w najlepszym razie może się wiązać z dodatkowymi opłatami albo przynajmniej z zainstalowaniem zbędnego oprogramowania. W skrajnym przypadku może wiązać się z udostępniem osobom niepowołanym dostępu do Państwa karty kredytowej lub konta bankowego itp.


Przypominamy słynną sprawę serwisu pobieraczek.pl:

 

Powołany do życia w 2009 r. serwis Pobieraczek.pl to była żyła złota i jedno z najsłynniejszych dotąd polskich cyberoszustw. Sopocka spółka Eller Service namawiała do darmowego ściągania filmów, gier, muzyki i erotyki, a potem kazała sobie za to słono płacić. Kto się zalogował, podając dane i akceptując napisany maczkiem regulamin, ten – nawet niczego nie pobierając – dostawał wezwanie do zapłaty 94,80 zł. Bo nie wypowiedział w ciągu dziesięciu dni umowy, jak było napisane w regulaminie.

Spółka groziła – także nieletnim użytkownikom serwisu – doniesieniami do organów ścigania, windykatorami i wpisem do rejestru dłużników. Ci płacili, bojąc się konsekwencji, choć Pobieraczek.pl tylko straszył.

Sprawę zbadała prokuratura, ale śledztwo zostało umorzone…

źródło: wyborcza.pl

inne linki: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?tag=Pobieraczek.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.