JPK – Internet, Telewizja, Komórka

Kablówka a abonament RTV – czy da się uniknąć abonamentu ?

Abonament RTV. Obowiązkowa opłata od posiadania odbiornika lub innego urządzenia (komputer też do takich można zaliczyć), który umożliwia odbiór programów telewizyjncyh lub radiowych.

abonament RTV

Ta opłata jest przeznaczona na utrzymanie mediów publicznych (radio, telewizja oraz inne media stanowiące własność sakrbu państwa) Są one ustawowo są zobowiązane do szerzenia tzw. społecznej misji programowej, bowiem generowanie zysków nie jest jej podstawowym zadaniem. Co ciekawe są kraje gdzie nie ma obowiązkowego abonamentu RTV a mimo to istnieją stacje realizujące misje publiczną. Są też kraje w których w ogóle nie ma mediów publicznych a stacje komercyjne realizują zadania takich mediów. U nas niektóre komercyjne stacje telewizyjne też realizują zadania związane z szerzeniem społecznej misji programowej.

Zapewne wiele osób nie chce płacić, z różnych powodów, abonamentu RTV a jednocześnie nie chciałoby zrezygnować z “kablówki”.

Ciekawe rozwiązanie można znaleźć w Internecie:

 

(…) Okazuje się, że abonamentu prawdopodobnie będzie można uniknąć bez działania zgodnie z zasadą “na złość mamie odmrożę sobie uszy”, czyli bez ograniczania sobie wyboru dostępnych kanałów telewizyjnych. Dość prostą receptę na uniknięcie abonamentu RTV podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Resort Andrzeja Adamczyka w połowie marca zgłosił swoje uwagi do forsowanych przez Ministerstwo Kultury przepisów. Wskazał, że proponowane przez resort kultury przepisy o abonamencie RTV opierają się na instytucji domniemania prawnego, ale jednocześnie jest to “domniemanie wzruszalne”, czyli takie, które można obalić dowodem przeciwnym.

“Próba wzruszenia domniemania będzie sprowadzać się do przeprowadzenia dowodu na okoliczność nieposiadania odbiornika telewizyjnego” – stwierdza resort.

“Brak możliwości przeprowadzenia takiego dowodu w oparciu o dokumenty wpłynie negatywnie na prowadzone postępowania administracyjne, które będą wymagały przesłuchiwania świadków, a w przypadku ich braku – opierania rozstrzygnięcia administracyjnego o oświadczenie odebrane od strony” – wyjaśniono.

W praktyce chodzi o to, że wystarczy, by osoby chcące uniknąć płacenia abonamentu złożyły oświadczenie, że nie posiadają odbiornika TV, a Poczta Polska będzie musiała to uznać. Szczególnie w sytuacji, gdy takie oświadczenia złoży duża liczba osób, przeprowadzenie postępowania w tej sprawie w każdym przypadku będzie bowiem zupełnie nierealne. (…)

źródło: wp.pl

Oczywiście nikogo do niczego nie namawiamy a już tym bardziej do omijania płacenia abonamentu RTV. Powyższe proszę traktować jako przykład jakości stanowionego prawa, które daje spore możliwości prostego ich omijania…

Proszę też pamiętać, że obecna wersja proponowanych przepisów związanych z abonamentem RTV jest w trakcie procedowanie. Co oznacze, że wynik finalny może być zupełnie inny.

Pozostaje jeszcze kwestia zogdności obecnych przepisów z ustawą zasadniczą oraz równym traktowaniem wszyskich obywateli. Prawdopobnie Trybunał Konstytucyjny będzie musiał to rozstrzygnąć…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.